Aktualności

Adam Wawrzynowicz – współautorem publikacji „Czy pakiet ustaw łupkowych jest odpowiedzią na oczekiwania polskiego sektora gazu łupkowego?”

28 maja 2014 na terenie Sejmu RP odbyło się organizowane przez posła Andrzeja Czerwińskiego we współpracy z Instytutem Kościuszki wyjątkowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki (Okrągły stół ws. gazu łupkowego). Podczas tego posiedzenia miała miejsce premiera publikacji „Czy pakiet ustaw łupkowych jest odpowiedzią na oczekiwania polskiego sektora gazu łupkowego?” wydanej przez Instytut Kościuszki w ramach projektu „Gaz niekonwencjonalny – szansa dla Polski i Europy?”
Publikacja do pobrania tutaj: Czy pakiet ustaw łupkowych jest odpowiedzią na oczekiwania polskiego sektora gazu łupkowego
Autorami briefu są Adam Wawrzynowicz (wspólnik zarządzający, Kancelaria Wawrzynowicz & Wspólnicy) oraz Izabela Albrycht (prezes Instytutu Kościuszki, redaktor naczelna International Shale Gas & Oil Journal, politolog).
Debata, w której brali udział członkowie parlamentu, przedstawiciele rządu i administracji lokalnej, eksperci, przedstawiciele sektora wydobywczego, prawnicy i doradcy podatkowi zaangażowani w prace nad budową przyjaznego otoczenia regulacyjnego dla sektora wydobycia węglowodorów – poświęcona była rozwojowi sektora gazu łupkowego w Polsce oraz przebiegowi prac parlamentarnych nad rządowymi projektami ustaw – ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (węglowodory). W związku z tym, iż prace nad „ustawami łupkowymi” nabrały większej niż dotychczas dynamiki, spotkanie było idealną okazją do zaprezentowania przez zainteresowanych po raz kolejny swoich opinii dotyczących planowanych regulacji.
Podsumowując debatę Poseł Andrzej Czerwiński przypomniał zebranym, że rządowe projekty: ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz Prawo geologiczne i górnicze ciągle nie mają jeszcze ostatecznego kształtu i znajdują się w fazie prac prowadzonych przez parlamentarzystów, którzy nadal mogą zgłaszać do nich swoje poprawki. Podkreślił również, że na żadnym etapie prac legislacyjnych nie można zapominać o tym, że podstawowym celem Sejmu jest doprowadzenie do uruchomienia komercyjnego wydobycia gazu z łupków, które poprawi poziom życia i bezpieczeństwo Polski i Polaków, a nie jedynie stworzenie prawa regulującego kwestię węglowodorów.