Do wypowiedzenia umowy konieczne jest pisemne oświadczenie
Procedurę tę uregulowano w art. 4j ustawy Prawo energetyczne. Warto podkreślić, że w wyniku nowelizacji ustawy, która weszła w życie w 11 września 2013 r., procedura ta została doprecyzowana. Zmiana sprzedawcy oznacza w praktyce rozwiązanie dotychczasowej umowy, na podstawie której dostarczano gaz lub energię (np. umowy sprzedaży). Następnie dochodzi do zawarcia nowej umowy z dowolnie wybranym przez odbiorcę sprzedawcą. Przepisy ustawy Prawo energetyczne umożliwiają obecnie zmianę sprzedawcy zarówno odbiorcom posiadającym umowy zawarte na czas nieoznaczony, jak i na czas oznaczony.
Wypowiedzenie umowy następuje przez złożenie pisemnego oświadczenia dotychczasowemu sprzedawcy. Umowa zawarta z odbiorcą w gospodarstwie domowym ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca następującego po tym, w którym oświadczenie odbiorcy dotarło do sprzedawcy. Odbiorca może jednak wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy. Operator systemu przesyłowego oraz operator systemu dystrybucyjnego są zobowiązani umożliwić odbiorcy paliw gazowych lub energii elektrycznej zmianę sprzedawcy, nie później niż w terminie 21 dni od dnia poinformowania właściwego operatora o zawarciu umowy z nowym sprzedawcą. Dotychczasowy sprzedawca jest zobowiązany dokonać rozliczeń z odbiorcą, który skorzystał z prawa do zmiany sprzedawcy, nie później niż w ciągu 42 dni od dnia dokonania takiej zmiany.
Operator systemu przesyłowego lub operator systemu dystrybucyjnego powinni przekazać dotychczasowemu i nowemu sprzedawcy dane dotyczące ilości zużytych przez odbiorcę paliw gazowych lub energii elektrycznej. Musi to nastąpić w terminie umożliwiającym dotychczasowemu sprzedawcy dokonanie rozliczeń z odbiorcą. Dzięki tym rozwiązaniom, możliwe jest dokonanie rozliczenia końcowego z odbiorcą, który zmienił sprzedawcę.