Zmiana dostawcy prądu w kilku etapach.
Przede wszystkim warto pamiętać, że zmiany sprzedawcy energii elektrycznej można dokonać bezpłatnie. Aby zmienić dostawcę prądu konieczne jest rozwiązanie starej umowy z dotychczasowym sprzedawcą i podpisanie umowy z nowym sprzedawcą. Co niezwykle istotne, odbiorca posiadający do tej pory umowę kompleksową, który z nowym sprzedawcą zawarł umowę sprzedaży, musi również zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucji z OSD.
Zmiana dostawcy jest procesem kilkuetapowym, tak więc w celu jego przyspieszenia, odbiorca może udzielić nowemu sprzedawcy stosownego pełnomocnictwa. Nowy sprzedawca zrealizuje wówczas za odbiorcę wiele formalności, takich jak wypowiedzenie dotychczasowej umowy, czy zgłoszenie zawarcia nowej umowy operatorowi systemu dystrybucyjnego.
Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na terminy wejścia w życie nowej umowy i wygaśnięcia dotychczasowej – tak, aby zachowana została ciągłość dostaw. Nowa umowa powinna zacząć obowiązywać w dniu w którym wygasa stara umowa. Poza tym warto aby odbiorcy pamiętali, że dotychczasowy sprzedawca, w okresie do 42 dni od dnia zmiany sprzedawcy ma obowiązek dokonać rozliczeń z odbiorcą, który zdecydował się na rozwiązanie umowy.
Przed podpisaniem nowej umowy wskazana jest analiza poszczególnych jej postanowień, w szczególności oferowanych cen i warunków ich stosowania oraz formy płatności. Należy również dokładnie sprawdzić czy okres wypowiedzenia nowej umowy nie jest niepokojąco długi. Możliwe jest również porównanie cen oferowanych przez poszczególnych dostawców energii, np. za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.