Raport Instytutu Kościuszki „Analiza infrastruktury gazowej w Polsce z perspektywy przyszłych wyzwań energetycznych i rozwoju sektora gazu niekonwencjonalnego”
Raport analizuje stan infrastruktury gazowej w Polsce, przedstawiając w zarysie inwestycje aktualnie realizowane oraz projektowane na najbliższe lata. W raporcie zaprezentowane są wyniki Indeksu Bezpieczeństwa Energetycznego 2012 dla sektora gazu ziemnego w Polsce. Kluczowym przedmiotem analizy są uwarunkowania ekonomiczne, finansowe, administracyjne i prawne związane z rozbudową i modernizacją niezbędnej infrastruktury w aspekcie zwiększenia popytu na gaz, a także zwiększenia wydobycia z krajowych złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Autorzy przedstawili listę korzyści wynikających z rozbudowy infrastruktury w tym m.in.: poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju, polepszenie pozycji negocjacyjnej względem dostawców gazu, obniżenie cen surowca, realna liberalizacja rynku gazu, a także zarekomendowali rozwiązania polityczne i prawne zmierzające do zlikwidowania barier dla jej rozwoju.
Najważniejsze tezy publikacji:
– Aktualne ostrożne prognozy zapotrzebowania na gaz ziemny pokazują wzrost jego zużycia o 12,2% do 2020 r. i o 32,5% do 2030 r. Zatem prawdopodobne jest, że zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2030 r. wyniesie 20,2 mld m3. Tak duże zmiany wymagają odpowiednich dostosowań po stronie infrastruktury gazowej.
– Bezpieczeństwo energetyczne Polski w sektorze gazu zmniejszyło się w ciągu dwóch lat (…). Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego 2012 dla sektora gazu ziemnego w Polsce, opracowany przez Instytut Kościuszki, wyniósł 0,2689 wobec 0,2931 w 2010 r. Oznacza to spadek o 0,0242 punktu (8,3%) względem IBE 2010.
– Aby sprostać rosnącemu popytowi na gaz ziemny, infrastruktura gazowa wymaga dynamicznego rozwoju równolegle w wielu obszarach, w tym m.in.: gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych, terminalu LNG, podziemnych magazynów gazu i połączeń międzysystemowych.
– Polska sieć przesyłu gazu po latach stagnacji i zaniechań inwestycyjnych wymaga prac modernizacyjnych. Aż 62% długości gazociągów przesyłowych ma więcej niż 26 lat. Jedynie 3% to gazociągi mające mniej niż 5 lat. Koszty wymiany najstarszych odcinków gazociągów przesyłowych osiągną poziom 14 mld PLN w perspektywie do 2025 r.
– Wolny rynek gazu powinien doprowadzić do spadku cen surowca (z korzyścią dla polskiej gospodarki i konsumentów indywidualnych), a nowe projekty infrastrukturalne powinny zdywersyfikować nie tylko kierunki, ale także źródła zaopatrzenia w gaz. Powodzenie tej strategii powinno znacząco zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.
– Rozbudowa infrastruktury gazowej będzie skutkować wzrostem dochodów polskich regionów oraz powstaniem nowych miejsc pracy.
– Konieczna jest także rozbudowa połączeń infrastrukturalnych z sąsiadami, w sytuacjach kryzysowych (nagłe odcięcie gazu przez zagranicznego dostawcę) zwiększa się prawdopodobieństwo zastąpienia niepewnego źródła.
– Konieczna jest kontynuacja zintensyfikowanej współpracy regionalnej w kierunku realizacji kluczowej infrastruktury gazowej w tej części Europy oraz, równolegle, kontynuacja procesu wdrażania unijnego acquis w obszarze energii w sposób zgodny ze specyfiką polskiego rynku.
http://ik.org.pl/pl/projekt/nr/7747/najnowszy-raport-zaprezentowany/
http://ik.org.pl/cms/wp-content/uploads/2013/03/PREZENTACJA-RAPORTU.pdf